Hayrettin Bulut


TÜRK OLMAKTAN ONUR DUYAN EFTIN

.


Çok kıymetli okurlarım  Milli mücadelede büyük destekleri olan eftin babadan bahsedelim ve ismini bilmediğimiz daha nice kahramanlar vardır Milli mücadelede vatan, millet için canını veren bu topraklar için toprağa düşen nice kahramanlar. Basta başkomutan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK  ve tüm silah arkadaşlarını ve aziz milletin aziz şehitlerini  rahmet minnetle anıyorum Ruhunuz şad olsun Kahraman  şehitlerim.

Atatürk milli mücadelede bir ordu kadar yardım etti demişti

Milli mücadelenin gizli kahramanlarından Atatürk’ün de "Milli mücadelede bize bir ordu kadar yardım etti"  ifadelerini kullandığı Papa Eftim’i tanıyor musunuz. İşte Papa Eftim’in hikayesi...

Papa Eftim ve Türk Ortodokslarının, Milli Mücadelede gösterdikleri çabalar tarihe geçmiştir.

Hristiyan bir din adamı olan Papa Eftim milli mücadelemizin en sıra dışı kahramanıdır. Atatürk de Papa Eftim hakkında "Milli mücadelede bize bir ordu kadar yardım etti" ifadelerini kullanmıştır.

Papa Eftim, Fener Rum Patrikhanesinin Türkiye aleyhine takındığı tutuma karşı olarak Milli Mücadeleye bizzat destek vermiştir.

Patrikhânenin Yunan’ın lehine olan propagandalarına karşı çıkan ve Türk olduğunu ileri süren Papa Eftim Rum Patrikhanesinden ayrılıp Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesini kurdu.

Papa Eftim Anadolu’yu dolaşarak Milli Mücadelenin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Türkiye’ye olan sevgisini “Ben Türk dostu Eftim değil, Türkoğlu Türk Eftim'im. Ben, her zaman, her yerde Türk olduğumu beyan ettim. Bir yabancı, Türk dostu olabilir. Fakat benim gibi, halis bir Türk vatandaşının, yabancı bir Türk dostu gibi gösterilmesi, O'nun milliyetinden şüphe edilmesine delalet eder ki, bundan incinmemek, üzülmemek imkânsızdır. Bana Türk demeyip, Türk dostu diyenleri hiçbir surette affedemem” şeklinde dile getirmiştir.

Atatürk un büyük saygı duyduğu

Papa Eftim, Atatürk ilke ve devrimlerinden asla taviz vermemiş, bu nedenle hakkında davalar açılmış ancak hiçbir zamanda mücadelesinden asla taviz vermemiştir.

Sevgili yurttaşlar bu tarihi belgeyi okuyunca şaşırdım ve şahsı hürmet saygıyla andım ve çok şaşırdım neden diye sorarsanız.

Devletin imkanlarıyla okuyup yüksek tahsil yapıp  kamunun çeşitli kademelerinde yıllarca  makam işgal etmiş ve siyaset yapıp yöneticilik yapmışlar TÜRK  olmaktan intila edenler  ülke kaynaklarını yıllarca sömürmüş malına mal servetine, servet katmış doyum bilmeyen  hırsı dinmeyen bir sürü kendini bilmeyen angut kalkıp  ben TÜRK  değilim olmakta istemiyorum diyenlere yazıklar olsun  şiddetle kınıyorum.

Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

HAYRETTIN BULUT