SON DAKİKA


SPORGÜNDEM


ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai: Çin’le açık şekilde görüşmeye hazırız

.
DÜNYA 13.10.2021 18:34:00 0

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, ilerleyen günlerde Çinli mevkidaşı ile açık şekilde görüşmeye ve birinci faz ticaret anlaşması kapsamında kaydedilen ilerlemeleri masaya yatırmaya hazır olduğunu söyledi.

ABD merkezli bir düşünce kuruluşuna demeç veren Tai, ABD'nin Çin’le sanayi politikaları hakkında müzakere etmeyi arzuladığını, amacın "Çin ile ticaret gerginliğini tırmandırmamak" olduğunu belirtti.

ABD'nin önde gelen iş grupları, Ağustos ayında Biden yönetimine gönderdikleri bir mektupta, ek tarifeleri "maliyetli ve külfetli" olarak nitelendirmişti. Mektupta ayrıca, birçok ABD’li perakendecinin, Çin mallarına uygulanan ek tarifelerin maliyetini üstlenmeyi veya bunları tüketicilere aktarmayı tercih ettiğine işaret edilmişti.

Öte yandan, veriler, tarife uygulamalarının Çin ile ABD arasındaki ticaret eğilimini pek etkilemediğini gösteriyor. Çin tarafından açıklanan verilere göre, iki ülke arasındaki ticaret yılın ilk sekiz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,6 artarak 470 milyar 300 milyon dolara ulaştı. Bu kapsamda, Çin’in ABD’ye ihracatı yüzde 33,3, ABD’den ithalatı da yüzde 48 yükseldi.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Ağustos’ta düzenlenen bir basın toplantısında, "Çin ile ABD, daima vurguladığımız gibi, ticaret işbirliğini genişletmek için uygun ortamı ve koşulları yaratmak amacıyla birlikte çaba göstermeli. " açıklamasını yapmıştı.

Çin ve ABD, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında 2018’de başlayan gümrük vergisi gerginliğini yumuşatmak için Ocak 2020'de birinci faz ticaret anlaşmasını imzalamıştı.

Anlaşma uyarınca Çin, 1 Ocak 2020 ila 31 Aralık 2021 arasındaki iki yıllık dönemde ABD’den başta 32 milyar dolar tutarında tarım ürünü olmak üzere 200 milyar dolar değerinde ilave mal ve hizmet satın alacak.

Çin tarafından açıklanan ithalat verilerine göre, Çin Ağustos itibarıyla anlaşmada belirlenen satın alma hedefinin yüzde 92’sine ulaştı. Bu oran, ABD’li düşünce kuruluşu Peterson Enstitüsü tarafından ise yüzde 89 olarak belirlendi.

Nazilli Belediyesi Hisarcık İlkokulu'nu yeni görünümüne kavuşturdu
Talas Meclisi'nden Başkan Yalçın ve yatırımlarına takdir
Başkent'in yeni 51 otobüsü yollarda
İmamoğlu İle Siyaset Bilimi Öğrencisinin Diyalogu Güldürdü: Şu Siyaseti De Bilim Yaptınız Ya Helal Olsun
İmamoğlu’ndan ‘Yurt Açıklaması’: Aile Vakıflarını Değil, Devletimizin Kurumlarını Güçlendireceğiz